Hi everyone! I'm from Russia. I'm really big MI Fan like you and I have a good idea!
I with my friend have been think about flashing Xiaomi Devices... Sometimes it's very dificult for some people and we'd to want to make a new good program on 2 languages: English and Russian(because we don't know Chinese) for quick and safe(for device) flash your device.
Steps of our program work:
1. Program identify the model of the phone.
2. Program requesting from user 2 ways, 1 way is STABLE ROM, 2 way is DEVELOPER ROM.
3. Program downloading the firmware from en.miui.com
4. Program flash the phone.

We don't know how is better do it now so i ask you official team, help us please or give an advice!

So there are some problems:
1. Which is working method to flash Xiaomi phone? How i know EDL mode is not working since MIUI 8,1 but we should flash phone with locked bootloader.
2. How we can flash the phone via CMD with locked bootloader?

Are another ways maybe?

Всем привет! Я большой фанат Xiaomi и у меня появилась одна хорошая идея!

Я с моим другом думал о прошивке Xiaomi устройств... Иногда это очень сложно для некоторых людей(большинства) и мы решили сделать программу на 2 языках: Английском и Русском. Программа предназначена для быстрой и безопасной(для смартфона) прошивки девайса.

Шаги работы программы:
1. Программа определяет модель смартфона
2. Программа запрашивает у пользователя два вопроса. 1 это STABLE ROM. 2 это DEVELOPER ROM
3. Программа скачивает прошивку с сайта en.miui.com
4. Программа прошивает смарт

Мы не знаем как лучше это осуществить, потому что возникает ряд проблем и вопросов, на которые могут ответить люди знающие устройства Xiaomi и систему MIUI.

1. Каким методом лучше всего прошивать Xiaomi телефон на данный момент(официальный способ). Чтобы можно было прошить девайс с заблокированным загрузчиком. Насколько я знаю, с MIUI 8.1 доступ в EDL был закрыт, поэтому этот вариант мы отбрасываем.
2. Как мы можем прошить телефон через CMD с заблокированным загрузчиком(Recovery, Fastboot)?

Может есть какой-нибудь другой путь?